Get every week all new releases

Blumental Blues

Artist Fermata
Title Blumental Blues
Release Date 2019-09-30
Genre Alternative > Instrumental
Copyright © Pavian Records
Country SLOVAKIA

Promotion Text

Nový albnum legendárnej slovenskej skupiny Fermata po 14 rokoch !

SKUPINA FERMATA VYDÁVA NOVÝ AUTORSKÝ ALBUM BLUMENTAL BLUES. KONCERTNÝ KRST ALBUMU SA USKUTOČNÍ 11. OKTÓBRA 2019 V ATELIÉRI BABYLON V BRATISLAVE.
Takmer päťdesiat rokov sa píše história jednej z najoriginálnejších československých a slovenských rockových skupín, skupiny FERMATA. Tohtoročná jeseň v nej napíše ďalšiu nezabudnuteľnú kapitolu - po viac ako 14 rokoch totiž skupina Fermata prichádza s novým, v poradí už trinástym albumom.
Album vychádza pod názvom Blumental blues a je spoločným tvorivým počinom zakladateľov tejto skupiny Fera Grigláka a Tomáša Berku. Tí sa po viacročnej pracovnej odmlke stretli spolu v štúdiu a dali dokopy 10 nových typicky fermatovských kompozícií. Šesť skladieb skomponoval Fero Griglák a po dvoch skladbách prispeli Tomáš Berka a nový klávesista Fermaty - Maxo Mikloš. Griglák s Miklošom si na albume naviac pripísali každý po dve spoluautorstvá. Jednotlivé skladby tohto nového albumu nesú v sebe spomienku a reflexiu na neopakovateľné miesto a čas. Album voľne nadväzuje na knihu Tomáša Berku Blumentálske blues z roku 2010, v ktorej autor opisuje svoje detstvo, dospievanie a búrlivý život v okolí Blumentálskeho kostola a Avionu. Tu sa stretávala bratislavská hudobná, filmárska, literárna a vôbec kultúrna bohéma. Bolo to miesto mnohých neopakovateľných zážitkov, umeleckých spojení a celoživotných priateľstiev. To všetko sa teraz dvaja zakladajúci členovia skupiny Fermata pokúsili prerozprávať hudobným jazykom na svojom novom albume Blumental blues - hovoria o tom samotné názvy skladieb ako sú napr. Slečny z Avionu, Raňajky u Steina, Nasávačka, Posledný tanec na Firšnáli či Prvá ranná električka.
Nápad na nový album a nadviazanie roky prerušenej spolupráce sa udial práve na krste knižky Blumentálske blues v roku 2010. Vtedy sa Fero Griglák s Tomášom Berkom dohodli na vytvorení nového albumu, ktorý by bol sprievodným produktom už spomínanej knihy. Počiatočné nadšenie bolo však prerušované filmárskymi aktivitami Tomáša Berku a tak sa na albume začalo spoločne pracovať až po spomienkovom koncerte na Fedora Freša začiatkom tohto roka, kde vystúpila obnovená Fermata. Nahrávky vznikali počas niekoľkých mesiacov v Griglákovom novom štúdiu Grif v Bratislave a pod aranžmán, mix a produkciu nového albumu sa podpísal samotný Fero Griglák.
Skupina album nahrávala v zložení Fero Griglák - gitary, klávesy, Tomáš Berka - klávesy, Maxo Mikloš - klávesy a Tamász Belicza - basová gitara. Grafická stránka albumu a fotografie pochádzajú z tvorivej dielne Vlada Holinu. Obal albumu tvorí štruktúrovaná fotografia oboch protagonistov, pripomínajúca kostolnú vitráž, rozbitú expresívnymi farebnými škvrnami. Ako hovorí Tomáš Berka: „Tak nejako sme v mladosti s Griglákom žili aj vyzerali.“
Nahrávanie v novom modernom štúdiu Grif poskytlo všetkým zúčastneným okrem domáceho prostredia a pohody pri nahrávaní aj špičkovú techniku. „Štúdio Grif je vybavené špičkovým nahrávacím zariadením a som veľmi rád, že sa mi konečne splnil môj sen a to aj za pomoci mojich priateľov. Myslím si, že kvalitný zvuk je to, čo som vždy preferoval a tým sa môže pochváliť aj naše nové CD. Nakoniec to budú môcť posúdiť aj "fandovia" - povedal o nahrávaní Fero Griglák. K výslednému zvuku albumu prispelo aj to, že čas nahrávania nebol ohraničený termínmi a tak členovia Fermaty mali dostatok času aj na precízny mix a mastering. Výsledkom je skvelo znejúci album plný hudobných nápadov a inštrumentálneho majstrovstva.
Nový album Blumental blues so svojimi desiatimi autorskými skladbami nadväzuje na to najlepšie, čo skupina počas svojej existencie vytvorila a radí sa tak k predchádzajúcim mimoriadne úspešným koncepčným albumom skupiny. Blumental blues vychádza na CD aj LP vo vydavateľstve Pavian records a jeho slávnostný krst sa uskutoční na koncerte 11.októbra 2019 v Ateliéri Babylon. „Krstným otcom“ albumu bude bývalý a zakladajúci člen Fermaty Laco Lučenič.

Pictures

Promotion Pictures

Management / Booking

Get in contact

Promotion plan

11.10.2019 Koncert - krst CD, LP Blumental blues, 20,00 Atelier Babylon, Kolárska 3, Bratislava
20.11.2019 Koncert , 20,00 Nájomná jednotka, 210, OC Max, NITRA
23.11.2019 Jazz for Sale , Historicka radnica, Košice
24.11.2019 Koncert , 19,00 Klub Stromoradie , Kmeťovo stromoradie, Prešov
24.10.2019 Koncert , Blue Note, Nové Mesto nad Váhom
07.11.2019 Koncert, 19,00 Dom odborov, Žilina